Jak wycenić rękodzieło

Jak zachować tę chwiejną równowagę pomiędzy opłacalnością dla twórcy a możliwościami sprzedaży? Jak wycenić rękodzieło?

Kurs decoupage krok po kroku

Kurs obrazkowy techniki decoupage dla początkujących - jeśli nie wiesz od czego zacząć, to jest post właśnie dla Ciebie. Przejrzysty tutorial krok po kroku pozwoli ci ozdobić dowolny przedmiot techniką decoupage.

Dyplom magisterski - Urban terror

Oto moja praca dyplomowa. Cykl 5 linorytów o wymiarach 50x70 cm dotyczących tematyki urbanizacji oraz anatomii miasta, a także tego co zostaje, gdy w sztucznym krajobrazie zabraknie ludzi. Mroczne i kontrastowe grafiki wykonane tradycyjnie, przy użyciu prasy drukarskiej.

Co zrobić z resztek włóczki? Pomysł 1

Pierwszy post z cyklu pozwalającego pozbyć się resztek włóczki i pojedynczych kłębków. Subiektywna lista najlepszych wzorów, które wymagają niewiele surowca.

100 dni codziennego blogowania

Moje obserwacje po 100 dniach codziennej edycji bloga. Wszystko co się udało, co nie wyszło, no i oczywiście o tym co mnie zaskoczyło...

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

niedziela, 7 lutego 2010

Iluzje, czyli zabawy obrazem

Dziś króciutko - moje prace zaliczeniowe z przedmiotu Percepcja wizualna. Generalnie bardzo mi się spodobały zajęcia, których tematem było oszukiwanie oczu, niestety mój żołądek nie tolerował zabaw geometrycznych i iluzji poruszających się przedmiotów, więc musiała się zadowolić innymi możliwościami...
PS. Dziś miałam ostatni egzamin i sesję egzaminacyjną oficjalnie mogę uznać za zakończoną :) Cieszcie się ze mną!

poniedziałek, 1 lutego 2010

Kurs rysunku - cz.3 - dokumentacja i inspiracje

Każdy artysta, nawet początkujący, powinien postarać się o zachowanie rysunków na przyszłość. Bez tego łatwo zapomnieć jak długą drogę udało się przejść i jak wiele zdołaliśmy się nauczyć. Naprawdę - już po kilku tygodniach czy miesiącach pierwsze prace wydają się być katastrofalne i prawda jest taka, że często nadają się jedynie na podpałkę, jednak nic nie działa tak motywująco jak świadomość czynionych postępów. Poza tym warto zachowywać swoje prace, nawet szybkie szkice, bo zawsze można dzięki temu wrócić do jakiejś tematyki lub skorzystać z jakiegoś elementu utrwalonego na papierze w późniejszych dziełach. Przeglądanie teczki często stanowi również inspirację, ponieważ stare rysunki, poruszane wcześniej tematy i jakieś zauważone na rysunkach elementy dają punkt zaczepienia dla dalszych artystycznych poszukiwań. Tematem tego posta będą więc: teczka, szkicowniki, próbki oraz katalog inspiracji - rzeczy niezbędne według mnie każdemu twórcy.

Teczka artysty

 
Wszystkie moje teczki na jednym zdjęciu - największa ma wymiary ok. 105x75 cm i mieści format B1, najmniejsza to format A3, czyli około 30x40 cm. Kolorowa teczka to archiwum moich starych prac.


Od razu na początku zadbać warto o dokumentowanie nauki rysunku - warto wszystkie wykonane prace, nawet najgorsze bazgroły zostawiać przynajmniej na jakiś czas w specjalnym miejscu, którym najczęściej jest odpowiednia teczka. Jeśli będziesz ćwiczyć regularnie teczka szybko się rozrośnie i z jednej strony będziesz mógł zobaczyć ile się nauczyłeś, a z drugiej będzie to dla ciebie baza tematów, pomysłów i inspiracji. Raz na jakiś czas można zrobić selekcje rysunków i wyrzucić najgorsze (u mnie odbywa się to miej więcej raz an pół roku). Jest tylko jedno zastrzeżenie - nigdy nie pozbywaj się pierwszej pracy w danej technice lub na określony temat, zostaw sobie je na pamiątkę. Z wielkim sentymentem do nich wrócisz po pewnym czasie nauki, gdy twoje umiejętności się poprawią, nawet jeśli teraz te prace Ci się nie podobają.


Szkicownik
Jednym z najważniejszych elementów  w nauce rysunku są oczywiście ćwiczenia - dawni mistrzowie malarstwa twierdzili, że dzień w którym nie postawią chociaż jednej kreski , to dzień stracony. Warto wziąć sobie do serca te słowa... Najlepszą ku temu możliwością jest szkicownik. Warto zdecydować się na zakup profesjonalnego szkicownika - ładna oprawa powoduje, że chętniej sięgamy po taki zeszyt i notujemy w nim interesujące wycinki rzeczywistości, rzeczy które nam się spodobały, czasem zupełnie błahe drobiazgi. Szkicownik to również najłatwiejszy sposób na doskonalenie niezwykle ważnej umiejętności rysowania z natury. Prawda jest taka, że jest to najlepsza metoda nauki rysunku i nie zastąpi jej rysowanie ze zdjęć, czy kopiowanie dawnych mistrzów.Dzięki szkicowaniu z natury doskonalisz zmysł obserwacji, uczysz się oceny ważności poszczególnych elementów oraz ich szybkiej syntezy. Dodatkowo pracując regularnie zyskujesz ogromną bazę materiałów, z których możesz skorzystać przy kolejnych pracach.

Próbki i eksperymenty
Warto poświęcać trochę energii podczas nauki rysunku na tworzenie różnego rodzaju próbek i eksperymentowanie. Przede wszystkim dotyczy to różnych materiałów z jakimi mamy styczność - mam na myśli głównie farby, ołówki, kredki i inne materiały rysunkowe różnych firm. Można korzystać w tym celu z darmowych próbek jakie czasem trafiają się w specjalistycznych sklepach lub z zasobów znajomych. Dzięki temu po pewnym czasie można będzie wybrać tylko te rzeczy, które odpowiadają indywidualnym preferencjom bez konieczności przeznaczania na ich zakup (często nietrafiony) dużych sum. Różne sposoby wykorzystania posiadanych materiałów pozwolą natomiast poznać ich właściwości i stosować je możliwie najlepiej. Poza tym próby i eksperymenty pozwolą odkryć urok mieszanych mediów dając często wiele satysfakcji i niespodziewane efekty. Warto również zbierać interesujące próbki rysunków tekstur - np. materiałów, skał, szkła, futer, kamieni, kory, sierści, włosów, ornamentów. Innym przydatnym materiałem, jaki warto zachować, są także dokładne studia rysunkowe różnych przedmiotów, części ciała, architektury itp.

Katalog inspiracji
Ostatnią ważną rzeczą, jaka wydaje się być nieodzowna dla artysty to katalog inspiracji - może to być zeszyt, gdzie wkleja się interesujące zdjęcia, czy zbiór linków do galerii zachwycających artystów. Warto traktować taki zbiór jako cel swoich wysiłków - tzn. powtarzać sobie, że czas poświęcany na naukę rysunku zaprocentuje tym, że zbliżę się do moich ideałów i kiedyś moje prace będą równie dobre. Podejrzewam, że ten punkt nie wymaga większych wyjaśnień...

Czekam niecierpliwie na Wasze opinie i sugestie. Może coś Was zainteresowało w sposób szczególny, macie jakieś uwagi, albo coś wydaje się niejasne? Piszcie o tym śmiało w komentarzach. Chciałabym wiedzieć jak wygląda ten kurs z Waszego punktu widzenia....

PS. Nowicjuszy zapraszam do zapoznania sie z innymi postami z serii: Kurs Rysunku cz. 1 porusza tematykę materiałów rysunkowych i narzędzi w które warto się zaopatrzyć, Kurs Rysunku cz. 2 jest natomiast przewodnikiem po sprawdzonych poradach dotyczących techniki rysunku