Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

niedziela, 17 stycznia 2010

Technika decoupage - kurs obrazkowy krok po kroku - tutorial

Zapraszam na obiecany kurs obrazkowy dotyczący ozdabiania przedmiotów i techniki decoupage.

Najpierw dla porównania zdjęcia deseczki przed i po. Tak na zachętę :D Wprawdzie etapy kursu przedstawione są na innym przedmiocie, bo jak robiłam Klimta to nie maiłam pod ręką fotografa, ale chodzi przede wszystkim o efekty jakie można uzyskać...


Materiały do decoupage:
 • Przedmiot do decoupage, 
 • farby akrylowe, 
 • małe pędzle, 
 • klej do decoupage, 
 • małe nożyczki, 
 • lakier, 
 • pojemnik z wodą z wodą
 • szmatka do wycierania pędzli
Dokładne opisy w/w materiałów, a także innych wartych wypróbowania, umieściłam kiedyś w notce Technika decoupage - kurs krok po kroku - materiały

Technika decoupage w praktyce:

1.Ozdabiany przedmiot należy pomalować używając farby akrylowej - w moim wypadku jest to mieszanka koloru jasnobeżowego i błękitnego. Wyciskam z tubek ok. 3 części jasnego koloru i 1 część błękitu i mieszam bezpośrednio na przedmiocie podczas nakładania. Na zdjęciu widać wyraźnie, że na włosiu w jednym miejscu jest jeden czysty kolor, a dalej inny, nie są zmieszane i przenikają się dopiero podczas malowania na przedmiocie. Efekty są dzięki temu bardziej dynamiczne, bo powstaje delikatne cieniowanie - ta technika nadaje się szczególnie do kolorów o zbliżonej intensywności; przy kontrastowych barwach też wygląda to fajnie pod warunkiem jednak, że nie powtarzamy pociągnięć wiele razy, bo wtedy kolory się mieszają zbyt mocno i robią się bure.2. Dokładnie malujemy przedmiot z obu stron, tak by spod spodu nie przebijał kolor tła. Dla wygody przedmiot trzymamy za boki pamiętając jednak by na koniec zamalować ślady palców. Pozostawiamy na chwilę do wyschnięcia (około 10 - 15 minut)3. Korzystając z możliwości jakie daje mieszanie farb można już na tym etapie wprowadzić delikatnie cieniowanie -na zdjęciu widać niejednolitą kolorystykę tła, góra jest bardziej błękitna, dół bardziej beżowy. Deseczkę mają zdobić marinistyczne motywy i właśnie ze względu na planowany wzór tło nie jest jednolite.

4. Gdy farba wyschnie ostrożnie malujemy boki deseczki. Niestety w związku z zastosowanym cieniowaniem i stosowaniem dwóch kolorów farb należy robić to bardzo starannie, by nie zabrudzić pomalowanych wcześniej płaszczyzn. Znów odkładamy deseczkę do przeschnięcia. W międzyczasie warto zadbać o pędzle, wymyć je dokładnie i porządnie wypłukać, a na koniec wytrzeć. Farba akrylowa zniszczy je, gdy zaschnie na włosiu.


5. Kolejnym etapem techniki decoupage jest obróbka motywu - trzeba bardzo dokładnie wyciąć wzór pozbawiając go całego niechcianego tła. Warto zdecydować się na tematykę, kolory, a nawet konkretny wzór papieru do decoupage jeszcze przed rozpoczęciem pracy - dzięki temu możemy wcześniej poeksperymentować z kolorami , poprzymierzać i wybrać najlepszą opcję. Żeby nie rozczarował nas końcowy efekt; tutaj spontaniczność nie jest specjalnie wskazana, zwłaszcza na początku przygody z decoupage6. Teraz najważniejsza cześć ozdabiania przedmiotu w technice decoupage - stosując klej do decoupage lub rozcieńczony wodą klej Magic (proporcje 1:1) przyklejamy motyw do deseczki. Najpierw smarujemy papier od spodu cienką warstwą kleju, następnie przykładamy go w odpowiednim miejscu i powoli przyklejamy uważając, żeby nie zamknąć pod spodem pęcherzyków powietrza. Warto w tym celu smarować również deseczkę pod motywem klejem i powoli naklejać wycięty element przygładzając go od góry
 7. Na koniec motyw należy pokryć z wierzchu cienką warstwą rozwodnionego kleju, jeszcze raz go docisnąć i wygładzić (ruchami od środka motywu ku brzegom, żeby usunąć nadmiar kleju i ewentualnie bąbelki powietrza) - pozwoli to ujednolicić powierzchnię przed lakierowaniem.

8. Przedmiot zanim będzie gotowy do użytkowania i trwale zabezpieczony przed zniszczeniem czeka go jeszcze wielokrotne lakierowanie. Stosuje się w tym celu lakiery wodne lub na bazie innych rozpuszczalników - kolejne warstwy nakłada się naprzemiennie wzdłuż i w poprzek Należy to robić starannie unikając zacieków i zgrubień. Przy każdej warstwie należy odczekać odpowiedni czas (najczęściej podany a opakowaniu), by mogła ona wyschnąć przed nałożeniem kolejnej.


Dokładnie w ten sposób powstał czarny obrazek z Klimtem umieszczony na początku postu - w nim nie ma domalowywania ani cieniowań, ponieważ zamysłem było uzyskanie surowej formy, bardzo przekonującej i drapieżniej oraz maksymalne wyeksponowanie pięknego obrazu na jednolitym tle. Obrazek ze statkiem sprawia wrażenie niedokończonego, ponieważ w przyszłości posłuży on do stworzenia kolejnego tutorialu, tym razem dotyczącego cieniowania w technice decoupage.

Mam nadzieję, że kurs jest prosty i czytelny. Sugestie proszę dopisywać w komentarzach. Zgadzam się na korzystanie do celów niekomercyjnych z zamieszczonych zdjęć oraz opisów pod warunkiem dodania aktywnego linka do niniejszego postu lub całego bloga jako źródła wiedzy osoby cytującej (to naprawdę nie takie trudne, wystarczy chcieć :) ) 
No i na koniec proszę o głosy na mój blog w konkursie na Blog Roku. 
Jeśli doceniasz to co robię, podobają Ci się moje prace, lubisz tu zaglądać, to proszę poświęć złotówkę na szczytny cel (dochód z głosowania przeznaczany jest na rehabilitację chorych dzieci) i wyślij sms o treści H00428 (słownie: litera H, zero, zero, cztery, dwa, osiem, bez żadnych spacji i dodatkowych znaków) na numer 7122.

16 komentarze:

 1. Dodałam do obserwowanych głównie ze względu na tak czytelną instrukcję posługiwania się tą techniką. Mam nadzieję, że już niedługo pojawią się kolejne. Tak poza tym ciekawi mnie czy na sam początek mogę używać moje już od dawna nieużywane przezroczyste lakiery do paznokci?

  OdpowiedzUsuń
 2. Raczej nie polecałabym eksperymentowania ze złej jakości lakierami (nie warto na nich oszczędzać podobnie jak na pędzlach, bo to się bardzo mści). Kilka prac zniszczonych złym lakierem na początku przygody z decoupage może skutecznie zniechęcić do kolejnych prób i eksperymentów z tą techniką. Naprawdę.

  OdpowiedzUsuń
 3. Dziękuję za odpowiedź! Mniemam, że lakier też nie jakiś taki zwykły ale specjalny do tej techniki? Popytam w jednym ze sklepów artystycznych jakie mają i po ile... I ciekawi mnie jeszcze:

  - dlaczego rozcieńczamy go wodą
  - oraz w jakich proporcjach (oryginalnym opakowaniu czy w jakiejś miseczce?)

  Pozdrawiam i życzę udanej uprawy roślinek. Moje zawsze świrują - raz rosną dorodne, inne nagle więdną a innym razem rosną baaaaaaaardo wolniutko.

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie wiem czy się zrozumiałyśmy dobrze - jeśli chodzi o jakieś drobiazgi (np. zrobiłaś sobie kolczyki, które chcesz nosić) to lakier do paznokci da radę, a do tego jeśli jest dobrej jakości, to jego odporność jest wysoka. jednak nie wyobrażam sobie lakierowania w ten sposób nawet małej szkatułki.
  Jeśli chodzi o tanie i dobre lakiery, które można stosować w nieprofesjonalnym decoupage (tzn. niezarobkowym) to naprawdę wart zainteresowania jest najjaśniejszy z lakierów 3v3, który bez problemów można kupić w marketach budowlanych. Żółknie najmniej ze wszystkich, jednak nie jest całkowicie bezbarwny, dlatego nie nadaje się na przykład do prac na białym tle. Jego wadą jest też nieprzyjemny "chemiczny" zapach i fakt, że wymaga rozpuszczalnika do czyszczenia pędzli, ponieważ nie rozpuszcza się w wodzie.

  Jeśli chodzi o profesjonalne lakiery, to tutaj zdecydowanie warto kupić lakier wodorozcieńczalny (najczęściej akrylowy), który nie niszczy pędzli, ponieważ przed zaschnięciem rozpuszcza się w zwykłej wodzie. Specyfiką akrylu jest jednak to że po utwardzeniu jest odporny na działanie wody. Poza tym lakiery te są całkowicie przezroczyste, nie maja właściwie zapachu, a czasem nawet są perfumowane (podobnie jak niektóre farby do ścian)

  Jeszcze coś chciałabyś wiedzieć?

  OdpowiedzUsuń
 5. Coś fantastycznego!

  OdpowiedzUsuń
 6. czy można w ten sposób ozdabiać coś co ma kontakt z żywnością, np. kieliszki do wina? Czy można używać tak udekorowanych naczyń czy to szkodliwe dla zdrowia i nadaje się to tylko do ozdoby?

  OdpowiedzUsuń
 7. Można w ten sposób ozdabiać szklane naczynia mające kontakt z żywnością, jednak trzeba spełnić 3 kryteria:
  1. ozdobne elementy nanoszone są na zewnętrzną część naczynia
  2. lakier wierzchni jest odporny na wodę, trwały i nietoksyczny (najlepiej akrylowy lakier dobrej jakości)
  3. aby zdobienie było trwałe w grę wchodzi tylko mycie ręczne.

  OdpowiedzUsuń
 8. ahoy!
  1.okręcik to wydruk z plujki czy lasera na białym uniwersalnym 80g? czy inny papier i źródło prasowo - poligraficzne z profesjonalnej produkcji np kalendarz?
  2.a jakie lakiery i farby(nazwy handlowe) polecasz? cz akryle "artystyczne" są ok?

  OdpowiedzUsuń
 9. Okręt to profesjonalny papier do decoupage - wydruk prawdopodobnie laserowy, podobny do kalendarzowego, tylko na cienkim papierze.

  Farby różne rodzaje akryli. Firma jest bez znaczenia. Wszystko zależy od tego ile pieniędzy chcesz i możesz na nie przeznaczyć.

  OdpowiedzUsuń
 10. Jakie kolory farb najlepiej kupić, czy to zalezy od kompozycji?

  OdpowiedzUsuń
 11. Wszystko zależy od preferencji i wybranych motywów.

  Polecam mały zestaw tubek - np. 12 kolorów. Wychodzi tanio, a wybór jest duży. Farby akrylowe na dodatek świetnie się mieszają, więc w sumie cała tęcza do dyspozycji.

  OdpowiedzUsuń
 12. hej ;) fajny poradnik, mogła bym prosić o spis dobrych rzeczy do decoupage ;)?

  OdpowiedzUsuń
 13. Dokładne opisy w/w materiałów, a także innych wartych wypróbowania, umieściłam kiedyś w notce Technika decoupage - kurs krok po kroku - materiały

  OdpowiedzUsuń
 14. Napisz coś o lakierach do starzenia i jak je kłaść. do tej pory - traktując jako hobby malowałem ikony i efekt starzenia wypracowałem sobie sam, lecz wychodził z różnym skutkiem

  OdpowiedzUsuń
 15. Super instrukcja, jako początkujący decoupage-owiec dziękuję :D

  OdpowiedzUsuń

Proszę, zostaw po sobie ślad, bym wiedziała, że ktokolwiek przeczytał to do końca :)