Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

piątek, 15 stycznia 2010

Kurs techniki decoupage - materiały do decoupage


Technika decoupage (dekupaż) nie wymaga specjalnych przygotowań albo wielkich umiejętności, zaczynając jednak przygodę z nią warto zaopatrzyć się w podstawowe materiały do decoupage. Warto jednak zaznaczyć, że na początku nie należy kupować zbyt wiele, ponieważ inwestycja może okazać się nietrafiona, a ozdabianie przedmiotów w ten sposób może nie przypaść nam do gustu. Poza tym może okazać się również, że część z nich już mamy w domu, ponieważ do własnego użytku nie trzeba koniecznie stosować w pełni profesjonalnych substancji, których ceny często bywają naprawdę wysokie. Pierwsze próby techniki decoupage można swobodnie przeprowadzić używając tańszych odpowiedników, tym bardziej że po remoncie możemy mieć je w domu.

Podstawowe materiały do decoupage


 •  papier z wzorem, który nam się podoba ( wcale nie musi to być od razu profesjonalny drogi papier do decoupage - w zupełności wystarczy jakaś ładna torebka po prezencie lub serwetki do decoupage, czyli kolorowe bibułkowe serwetki z nadrukami, które można kupić na sztuki w internecie lub w zwykłych sklepach z wyposażeniem domu w opakowaniach po około 20 sztuk)
 •  średnie i małe nożyczki (do wycinania wzorów - świetnie sprawdzają się obecne w każdym domu nożyczki do paznokci)
 •  przedmiot do decoupage, który chcemy ozdobić (doskonale sprawdzą się np. pojemniki kuchenne, tace, szkatułki, ramki, puszki metalowe, bibeloty a nawet meble; najlepiej żeby przedmioty nie były malowane albo lakierowane, chociaż nie jest to warunek niezbędny)
 •  pędzle (jedna z niewielu rzeczy, na których nie warto oszczędzać, bo mści się to później; osobiście polecam pędzle syntetyczne, niestety pędzle szczecinowe pozostawiają wyraźne ślady, są sztywne i nieprecyzyjnie malują)
 •  farby akrylowe ( czasem zostają w domu jakieś resztki po malowaniu ścian, nie ma przeciwwskazań, żeby jej użyć; poza tym warto zaopatrzyć się w zestaw niewielkich tubek w wielu kolorach, co znacząco zwiększa możliwości twórcze)
 • klej do decoupage (świetnie sprawdza się klej Magic rozcieńczony wodą w proporcji 1:1 lub nieco gęstszy, a dodatkowo jest on znacznie tańszy niż specjalistyczny klej tego typu)
 • lakier do decoupage oraz rozpuszczalnik do niego (druga rzecz, która niestety nie pozwala na oszczędności - warto kupić wodorozcieńczalny lakier do decoupage lub śmierdzący, ale skuteczny lakier na bazie np. alkoholu - wtedy rozpuszczalnik jest niezbędny dla ochrony pędzli)
 •  stół (gdzie będziemy mogli rozłożyć się wygodnie z pracą)
Jeśli chodzi o ekwipunek podstawowy jest to już chyba wszystko. Myślę jednak, że warto mieć jeszcze kilka przydatnych, chociaż nie niezbędnych , drobiazgów.

 Inne przydatne materiały do decoupage

 •  fragment szyby o stępionych brzegach (doskonałe zastępstwo palety malarskiej, którą trudno jest oczyścić po użyciu farb akrylowych)
 •  gąbka kuchenna (do cieniowania, zamiast pędzli gąbkowych, które można dostać w sklepach hobbystycznych; jeśli komuś zależy żeby mieć czyste ręce warto złożoną na pół gąbkę przyczepić do tępego końca ołówka przy pomocy gumki recepturki - świetnie się sprawdza :) , ja częściej posługuję się jednak po prostu pociętymi fragmentami )
 •  lakier do spękań, który umożliwia uzyskanie postarzonej powierzchni
 •  stara szczoteczka do zębów do robienia rozprysków farby i delikatnych cieniowań
 • rękawiczki chirurgiczne przydatne przy malowaniu, jeśli chcemy ochronić dłonie i właściwie niezbędne przy lakierowaniu
 •  papier ścierny - używa się go do przygotowania powierzchni wcześniej malowanych lub lakierowanych, wyrównywania powierzchni po malowaniu i nałożeniu obrazka, do postarzania np. poprzez przetarcie brzegów i narożników, a na końcu jeśli nakłada się wiele warstw lakieru przetarcie go pomaga lepiej trzymać się kolejnym powłokom)
 •  farba olejna w brązowym kolorze służąca do uwidaczniania spękań
 •  internet (jako źródło inspiracji;-))

No i oczywiści trochę cierpliwości i wolnego czasu, wiary w siebie i natchnienia.
Czego wszystkim życzę!

Czytelna i prosta instrukcja ozdabiania przedmiotów w technice decoupage znajduje się w poście: Technika decoupage - kurs krok po kroku - tutorial ze zdjęciami.

No i na koniec proszę o głosy na mój blog w konkursie na Blog Roku. 
Jeśli doceniasz to co robię, podobają Ci się moje prace, lubisz tu zaglądać, to proszę poświęć złotówkę na szczytny cel (dochód z głosowania przeznaczany jest na rehabilitację chorych dzieci) i wyślij sms o treści H00428 (słownie: litera H, zero, zero, cztery, dwa, osiem, bez żadnych spacji i dodatkowych znaków) na numer 7122.

1 komentarze:

 1. Bardzo mi pomogłaś tym artykułem. Chciałam spróbować tego, ale nie wiedziałam, co jest najbardziej potrzebne z materiałów. Wielkie dzięki. Jeszcze na pewno tu zajrzę. :-)

  OdpowiedzUsuń

Proszę, zostaw po sobie ślad, bym wiedziała, że ktokolwiek przeczytał to do końca :)