Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

środa, 10 grudnia 2008

Masa kredowo - klejowa

Masa kredowo-klejowa jest stosowana powszechnie do konserwacji bardzo różnych przedmiotów, m.in. ram, mebli, obrazów na deskach itp., a także jako masa podkładowa i wyrównująca powierzchnię pod ikony lub złocenie, ja użuwam jej czasem również do decoupage ma chropowatym drewnie.

Składniki:
Klej zwierzęcy (skórny lub żelatyna)
Kreda w proszku (szampańska lub bolońska ewentualnie zwykła malarska)
Poza tym potrzebny będzie słoik (najlepiej 1litr), garnek i palnik elektryczny lub gazowy (kuchenka)
Przygotowanie:
Przygotowujemy klej zwierzęcy - żelatynę według przepisu na opakowaniu (nieco mniej wody należy dodać) a klej skórny w następujący sposób: zalweamy klej skórny perełki zimną wodą w proporcji 1:7, zostawiamy do napęcznienia mieszamy co jakiś czas, aż wchłonie się cały płyn, odstawiamy na noc do lodówki. Następnego dnia ogrzewamy słoik w kąpieli wodnej na palniku pilnując, by nie przekroczyć temp. 55st. Celsjusza, bo klej straci właściwości lepiące (woda jest gorąca ale nie parzy w palec). Otrzymujemy roztwór klejowy o mocy ok. 12-13%.
Do przygotowanego kleju zwierzęcego przesiewamy kredę przez drobne sitko, odczekując aż porcje samoczynnie się zatopią w kleju. Nie mieszamy!!! Wsypujemy kredę aż do wysycenia cieczy i dodajemy madniar na wysokosć 1 - 1,5 cm.
Pozostawiamy masę w cieple, żeby nadmiar kredy się wchłonął. Po 2-3 godzinach wstawiamy masę do lodówki. Jeśli na masie pozostanie niewchłonięta kreda całość trzeba podgrzać a pozostały kożuch zdjąć.
Ze słoika wyjmujemy jednorazowo potrzebną porcję masy i stosujemy na ciepło jako podkład lub do wyrównywania lub w temp pokojowej jako kit do uzupełnień. Ciepła masa ma konsystencję ciasta naleśnikowego, chłodna jest stała.
Masa jest elastyczna, pęka w niewielkim stopniu, jest nieszkodliwa w razie połknięcia (nietoksyczna), może mieć niezbyt przyjemny zapach, można ją nakładać szpachelką pędzlem itp, masa musi pozostawać w lodówce, bo inaczej klej może się popsuć (jest pochodzenia organicznego)

0 komentarze:

Publikowanie komentarza

Proszę, zostaw po sobie ślad, bym wiedziała, że ktokolwiek przeczytał to do końca :)