Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

niedziela, 17 czerwca 2012

Co zrobić z resztek włóczki? Pomysł 17 - kurtka

Dziś wracam do mojego cyklu "co zrobić z resztek włóczki" - tym razem jednak nie pokażę Wam inspiracji znalezionych w sieci, ale mój najnowszy projekt. Ale najpierw kilka słów o tym jak to się zaczęło...


Jakiś czas temu pokazywałam Wam jak wygląda mój kosz z resztkami, pojedynczymi kłębkami i licznymi włóczkami "no name", które przybywały do mnie z zakątków szaf i strychów przez kilka ostatnich lat. Uzbierało się tego naprawdę sporo, pewnie około 7-8 kilogramów, bo w takich wypadkach zawsze kieruję się zasadą, ze jak dają to trzeba brać, a jak biją to uciekać :) Niestety kłębki nie chciały się już mieścić w koszu i trzeba było coś z nimi zrobić, więc posegregowałam je kolorystycznie i poupychałam w reklamówkach. Okazało się, że najwięcej mam włóczek białych i kremowych. No i myślałam dalej co z tym zrobić... I nagle oświeciło mnie w czwartek wieczorem i zaczęłam dziergać. na razie jest tyle:


Pierwotny plan zakładał prostą, grubą i ciepłą opończę na planie półkola - jak w filmach fantasy... Ale w międzyczasie poszłam po rozum do głowy, że jeśli narzutka ma  być długa i obszerna, to jej ciężar mnie pokona. No i zmieniłam koncepcję - resztkowy projekt będzie bezszwową kurteczką z półokrągłym karczkiem i wrabianymi od góry rękawami.

Dziergam na drutach 9 mm, na żyłce mam 100 oczek, sweterek jest robiony od góry, bardzo gruby i celowo robię go naprawdę ściśle. Aby był jeszcze cieplejszy postanowiłam na koniec podszyć go białym polarem. Jestem bardzo zadowolona z efektów - recyclingowy projekt pozbawi mnie kilku worków resztek, które większość z dziewiarek uznałaby za śmieci, w zamian otrzymam coś fajnego, nietypowego i użytecznego, a na dodatek jest za darmo, bo za włóczkę nie musiałam zapłacić. Kocham recycling!

A teraz trochę szczegołów technicznych: w zbliżeniu ściegi wyglądają tak (strona prawa i lewa):


No i na koniec kilka słów o materiale i sposobie pracy - otóż jestem pozytywnie zaskoczona efektem używania wielu nitek jednocześnie. Obecnie korzystałam z 6-8 nitek pilnując by ostateczna grubość nici roboczej była podobna. Wszystkie kłębki trzymam w jednej reklamówce, co okazało się świetnym pomysłem nie tylko dlatego, że dzięki temu włóczka nie rozpełza się we wszystkich kierunkach, ale również dlatego, że pozostawione swobodnie włóczki w naturalny sposób splatają się ze sobą tworząc bardziej jednorodny materiał bez luźnych nitek.Na koniec ślę Wam dziś pozdrowienia z Ziemi Kłodzkiej, bo weekend spędzam w domu rodzinnym. No i od rana mam takie widoki z okna...5 komentarze:

 1. Super pomysł :)) Czekam na gotowca :))

  OdpowiedzUsuń
 2. Gdyby nie to, że niezbyt przepadam za chodzeniem w białych swetrach to też bym sobie taki zrobiła, bo też mam dużo resztkowych białych włoczek...

  OdpowiedzUsuń
 3. ciekawa jestem jak będzie wyglądał skończony pozdrawiam Basia

  OdpowiedzUsuń
 4. swietny pomysl...czekam na efekt koncowy..pozdrawiam ania

  OdpowiedzUsuń
 5. przede wszystkim: bomba ogród!!!!! przepiękny, uspakajający...
  A co do tego projektu, to czekam na dalsze postepy :)

  OdpowiedzUsuń

Proszę, zostaw po sobie ślad, bym wiedziała, że ktokolwiek przeczytał to do końca :)