Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

wtorek, 14 lipca 2009

Grafika, malarstwo i rysunek - czym to się różni?

Najważniejsza równica pomiędzy rysunkiem i malarstwem a grafiką jest oczywiście końcowy efekt, jaki uzyskujemy Poniżej prezentuję po jednym przykładzie każdej z tych technik, które wydają mi się w miarę reprezentatywne (jeśli zatrzymasz kursor nad obrazkiem pokaże się krótki opis).

Rysunek dłoni - szkic tricolor
Malarstwo - obraz olejny
Grafika - drzeworyt
Ważną różnica pomiędzy malarstwem, rysunkiem i grafiką jest oczywiście technologia wykonania. Rysunek lub obraz powstają jako efekt kreatywnych poszukiwań, próba naśladowania natury, czy interpretacja jakiegoś tematu. Ważne jest, że zawsze efektem twórczego wysiłku jest jedno, unikalne dzieło. Z grafiką jest inaczej - artysta tworzy najpierw matrycę, z której zależnie od wybranej techniki może następnie wykonać nawet kilkaset podobnych (choć nigdy nie identycznych) odbitek.
Drugą ważną różnicą jest czas powstania grafiki w porównaniu do rysunku czy malarstwa - zdecydowanie więcej energii poświęcić trzeba na stworzenie wzorca grafiki niż na analogicznej wielkości i trudności rysunek czy obraz. Wspomnieć jednak należy, że po wykonaniu wzorca można go wykorzystać wielokrotnie, więc przy większej ilości odbitek czas poświęcony na każdą z nich okazuje się mniejszy niż przy pojedynczym rysunku czy obrazie.
Jeśli chodzi o wygląd większość grafik przypomina bardziej szkice niż malarstwo - chodzi przede wszystkim o używanie jednego koloru farby drukarskiej (najczęściej czarnego) i wyraźne kreskowanie lub kropkowanie różnicujące miejsca ciemne od jasnych. Nie jest to jednak regułą i zdarzają się grafiki wielokolorowe - na przykład drzeworyty japońskie. Poza tym większość technik graficznych upraszcza przedstawiane elementy ze względów technologicznych, ponieważ niemożliwe jest często różnicowanie natężenie kresek - wszystkie są identyczne, a różnie powstają poprzez zmianę ich ilości i gęstości rozmieszczenia.
Ostatnią ważną różnica pomiędzy rysunkiem i malarstwem a grafiką są użyte materiały. W grafice warsztatowej najważniejszy jest papier i farba drukarska, najczęściej olejna, chociaż nie jest to regułą. Przydatna jest również prasa drukarska, chociaż nie jest to niezbędne wyposażenie. Oczywiście do wykonania matrycy z wzorem potrzebne są różnego rodzaju rylce, dłuta, czasem również odczynniki chemiczne. W rysunku i malarstwie również używa się papieru, lecz nie wyłącznie - podłożem może być również płyta paździerzowa, karton lub płótno. najważniejszymi zaś materiałami zaś niezmiennie pozostają ołówki, farby olejne i akrylowe, czasem również kredki lub pastele.
Mam nadzieję, że wpis wyjaśnił co nieco i zachęci Was do prób i poszukiwań.
Czy to co napisałam okazało się dla Was pomocne, przydatne i zrozumiałe? Podzielcie się proszę uwagami w komentarzach, jeśli coś jest niejasne, wymaga dodatkowych wyjaśnień, albo Was zainteresowało w sposób szczególny. Jeśli się podoba to może też dacie mi znać, hę?
Źródło zdjęć: Wikipedia

2 komentarze:

  1. Trafiłam na stronę szukając inspiracji, gdyż po latach rozłąki z ołówkiem znowu zapragnęłam 'tworzyć' ;)
    Z przyjemnością muszę powiedzieć, że czyta się te 'lekcje' z ogromną łatwością i przystępnością. Dla mnie to już przeszłość, ale dla początkujących to świetna podstawa do rozpoczęcia własnej twórczości.

    Pozdrawiam serdecznie, Julka

    OdpowiedzUsuń
  2. Cieszę się, że moje kursy i tutoriale są zrozumiałe. Bardzo mi na tym zależy. Dziękuję za odwiedziny i komentarze :)

    OdpowiedzUsuń

Proszę, zostaw po sobie ślad, bym wiedziała, że ktokolwiek przeczytał to do końca :)